TEMA VAKFI İLE…

Sizin adınıza fidan bağışları Çevre ve Orman Bakanlığınca TEMA Vakfı’na tahsis edilen ağaçlandırma sahalarına dikilmektedir. Her sauna için 5 fidanlık bağış yapılmaktadır.

Ülkemiz ne yazık ki küresel ısınmanın zaralı etkilerini en önce ve en şiddtli biçimde yaşayacaktır. Genel kanı ılıman ve yağışlı bölgelerin daha fazla yağış alacağı ve ısı yükselmesinin tarım ürünleinde rekolre artışı gibi yararlarının olabileceği yönündeyken, ülkemizin yer aldığı Akniz ve Orta Doğu bölgesinde aksine bir gelişim, yani kuraklık artışı ve tarımsal verimde düşüş öngörülmektedir.

Diğer bir tahmin ise taşkınlar ve fırtınalar gibi doğal afetlerdeki artışların meydana geleceğidir. Bunun ne kadar isabetli bir tahmin olduğu ne yazık ki son zamanların hem en kurak mevsimini hem de en sert kışlarından birini geçiren ülkemizde meydana gelen ve tarım alanlarını, seraları, yerleşim alanlarını tahrip eden, can alan sel gibi doğal olmayan felaketler ile kanıtlanmaktadır.

Ektiler yöreden yöreye, hatta bitkiden bitkiyede değişiklik gösterecek olsa da, ülkemizin başı zaten su kıtlığı, kuraklık ve toprak erozyonu gibi ciddi sorunlarla derttedir. En büyük şansımız ise Türkiye’nin bir çok bitki ve meyvenin yabani atalarının anavatanı olmasıdır. Bu genler korunarak iklim değişikliğine uygun olanların geliştirilmesi, ülkemizin küresel ısınmanın beraberinde getirdiği sorunlarla başetmesini kolaylaştıracaktır. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) raporuna göre kuraklık koşulllarına uyum sağlamakta çok becerikli olarak nitelenen bu türlerden biri de Meşe’dir.

Küresel Isınma Süreci başladı ve bunu geri çevirmek oldukça güç. Ama en azından daha fazla ilerlemesini engelleyebiliriz.

Soru: Nasıl mı?

Cevap: Ağaç dikmeye ne dersiniz!

Ağaçlar, atmosferdeki sera gazlarını emdikleri için, küresel ısınmanın tehditlerini azalta konusunda, en güçlü silahlardan biridir.

Soru: Ne kadar mı dikmelisiniz?

Cevap: Karbonmetreye yıllık kişisel tüketimimizden kaynaklanan karbon emisyon miktarını hesaplayarak ve bunu telafi etmek için yılda kaç ağaç dikmeniz gerektiği bulunur.

Gerisi çok kolay. İster kazmanızı küreğizi alın ağaçlarınızı ellerinizle dikin, isterseniz TEMA VAKFI gibi ağaçlandırma yapan sivil toplum kuruluşlarına cüzi bir bedel ödeyerek ağaçlarınızın dikilmesine sağlayın.